loading
12 Úno

99 věcí o časosběru – 5 – Jak nastavit správný interval

Základ dobrého časosběru je správně nastavený interval mezi pořizovanými snímky. Pro začátečníky… intervalem se označuje doba, která uběhne mezi dvěma snímky a ve většině případů se během pořizování záběru nemění. K nastavení správného intervalu neexistuje žádný měřící přístroj ani matematický výpočet. Každý záběr je v hledáčku časosběrače originál nejen jako záběr samotný, ale i z pohledu technického nastavení fotoaparátu/kamery. Přeskočíme teď nastavení expozice a ostatních parametrů (viz. kapitola 3  a kapitola 12) a budeme se věnovat intervalu.

Abychom se mohli od něčeho odrazit vezmeme to od konce a začneme rychlostí finálního videa. Během 1 sekundy vám před očima proběhne 25 snímků (Evropská norma), respektive pro příznivce filmového ztvárnění 24 snímků. V případě chceme-li 10 vteřinový záběr, musíme počítat s pořízením 250 snímků (25 x 10). To byla ta jednodušší část. Teď nás čeká „odhad“ nastavení intervalu mezi jednotlivými snímky. Proč odhad? Protože i když chcete časosbírat pouhé plynoucí mraky, tak se pokaždé budou pohybovat jinou rychlostí. Pokud se budou pohybovat rychleji, tak je potřeba nastavit kratší interval (např. 1 snímek za 1 sekundu) a pokud je to naopak, tak zase interval prodloužit (např 1 snímek za 5 sekund). Nastavení intervalu ovlivňuje celkovou dobu po kterou bude timelapse probíhat v případě rychlejších mraků to bude na  10 sekund finálního videa pouze 250 sekund (4 minuty a 10 sekund) v pomalejším režimu se dostaneme na čas sběru  1250 sekund (téměř 21 minut). Platí zde ale jedno pravidlo, pomalejší časosběr můžete v postprodukci zrychlit bez ztráty kvality obrazu, opačně to standardním postupem nejde! Ovšem toto pravidlo má i svoji temnou stránku. Častější pořizování snímků se odrazí na velikosti zaznamenaných dat a také na mechanickém opotřebení závěrky (pokud fotíte zrcadlovkou).

Pozorujte chvíli věci a prostředí kolem sebe a registrujte jak rychle se mění, až potom si představte jak chcete aby váš záběr vypadal a podle toho si spočítejte jaký interval budete muset nastavit. Pro dlouhodobé časosběry platí ještě více pravidel, které je potřeba dodržet. Na ty se dostane v některé pozdější kapitole.

Canon-Intervalometer1

Pro pravidelné pořizování snímků se využívá buď externí zařízení připojené k fotoaparátu, nainstalovaný vnitřní software, nebo pomocí fimware magiclantern.

Externí intervalometry jsou dobře dostupné a na ebay je můžete pořídit za pár stovek. Dejte si ale pozor na výběr správného typu k vašemu přístroji. Ne každý intervalometr od Canonu funguje na všechny typy zařízení této značky atp.!

Vnitřním softwarem se myslí funkce, kterou naleznete v menu vašeho fotoaparátu, nebo kamery. Příkladem můžou být i kamery od Blackmagic, které disponují touto funkcí a dokáží pořizovat časosběry ve 4K.

Magiclantern je upravený firmaware, který můžete nainstalovat na vaší zrcadlovku a umožnit právě softwarovou verzi intervalometru. Více na magiclantern.fm

settings-recorder

 

 

1 Comments 12.2.2015